< >

Góry Korsyki

Na wędrowanie słynnym szlakiem GR20 na Korsyce zapraszamy tych, którzy nie obawiają się trudów wędrówki z pełnym ekwipunkiem, po eksponowanych szlakach, noclegów w romantycznych ósemkach i prawdziwej górskiej przygody. Zapraszamy na część północną szlaku z wejściem na Monte Cinto 2706 m. n.p.m. – najwyższy szczyt Korsyki.

Korsyka, Calenzana – Castellu di Vergio

Program trekkingu obejmuje północna część szlaku GR20 oraz wejście na najwyższy szczyt Korsyki Monte Cinto 2706 m. n.p.m.

W sezonie 2013 realizowana będzie część północna oraz część południowa szlaku.

Wędrówka odbywa się głównie od schroniska do schroniska. Uczestnicy niosą ze sobą swój bagaż. W niektórych schroniskach zapewniamy wyżywienie – śniadania i obiadokolacje.

Trasa jest bardzo wymagająca. Uczestnicy powinni mieć dobrą kondycję i obycie z terenem skalnym.

Termin  –  2013-10-01 – 2013-10-12 (12 dni)

Program:

1 dzień: Wyjazd z kraju w godzinach porannych, zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd przez Austrię do Włoch.

2 dzień: Przyjazd do Livorno. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień: Livorno – Bastia – Calenzana.

Przyjazd do Livorno. Zaokrętowanie na prom. Rejs na Korsykę do portu w Bastia. Przejazd w okolice Calenzana – miejscowości, gdzie zaczyna się szlak GR20.Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień: Szlak GR20. Calenzana – Ortu di u Piobbu. Suma podejść: ok. 1300 m., na małym fragmencie trasy znajdują się sztuczne ubezpieczenia.

Przejazd do początku szlaku GR20 w Calenzana. Wejście na szlak.

Trasa: Przejście z miasteczka Calenzana (275 m. n.p.m.), położonego w tle masywu Monte Grossu, na przełęcz Bocca di u Ravalente – miejsca słynącego z pięknego widoku na dolinę Figarella i Cirque de Bonifatu. Z Bocca di u Ravalente wejście na przełęcz Bocca a u Saltu, skąd ponownie otwierają się niezwykłe panoramy na dolinę Frintogna i Monte Grossu. Kolejną przełęczą jest Bocca a u Bazzichellu (1486 m n.p.m.) a następnie Refuge d Ortu di u Piobbu (1570 m. n.p.m.), schronisko położone u podnóża Monte Corona. Nocleg w schronisku. Czas przejścia ok. 5,5 – 6 godz.

5 dzień: Szlak GR20. Ortu di u Piobbu – Carozzu. Suma podejść: ok. 500 m, przejścia eksponowaną granią.

Trasa: Przejście od schroniska d Ortu di Piobbu (1570 m. n.p.m.) przez przełęcze: Bocca Piccaia (1950 m. n.p.m.), Bocca d Avartoli (1898 m n.p.m.) i Bocca Carozzu (1865 m. n.p.m.) do schroniska Carozzu. Z trasy rozpościerają się widoki na Monte Cinto, Paglia Orba i Capu Tafunatu. Nocleg w schronisku, położonym przepięknie, w Cirque de Bonifatu. Czas przejścia ok. 6,5 – 7 godz.

5 dzień: Szlak GR20. Carozzu – Ascu Stagnu.

Trasa: Przejście ze schroniska Carozzu przez słynny wiszący most passerelle suspendue de Spasimata, granią Muvrella do jeziora Lavu di a Muvrella (1860 m n.p.m.), następnie przez przełęcz Bocca di a Muvrella na przełęcz Bocca di Stagnu (2010 m. n.p.m.) – miejsca, a którego rozpościerają się najpiękniejsze na całym szlaku GR20 widoki na Monte Cinto. Zejście do Ascu Stagnu (Haut-Asco) 1422 m. n.p.m. Czas przejścia ok. 5 -6 godz.

7 dzień: Szlak GR20. Monte Cinto – najwyższy szczyt Korsyki. Suma podejść: ok. 1300 m.

Trasa: Przejście z Ascu Stagnu (1422 m n.p.m.) stromym podejściem do jeziorka Lac d Argentu. Nad jeziorem rozpoczyna się najbardziej stromy fragment podejścia na Monte Cinto (2706 m. n.p.m). Zejście tą samą trasą do Ascu Stagnu. Czas przejścia ok. 11 godz.

8 dzień: Szlak GR20. Ascu Stagnu (Haut-Asco) – Bergeries de Ballone. Na trasie jest wiele ubezpieczonych odcinków.

Trasa: Wejście z Ascu Stagnu na przełęcz Bocca Tumasginesca (Col Perdu 2183 m n.p.m.). Przejście przez słynny Cirque de la Solitude na przełęcz Bocca Minuta (2218 m. n.p.m.). Zejście skalistym wąwozem Ravin de Stranciaccone do schroniska Refuge de Tighjettu (1640 m. n.p.m.). Odpoczynek. Czas przejścia ok. 6 – 7 godz.

9 dzień: Szlak GR20. Bergeries de Ballone – Castellu di Vergio.

Trasa: Wyjście z Refuge de Tighjettu. Przejście przez Bergeries de Vallone, przejście doliną Foggiale na przełęcz Bocca di Foggiale (1962 m. n.p.m.) i dalej do schroniska Refuge de Ciottulu di i Mori (1991 m. n.p.m.).

Zejście do Castellu di Vergio (1404 m. n.p.m.). Czas przejścia ok. 7,5 godz.

10 dzień: Program według decyzji przewodnika. Propozycja: Szlak GR20. Castellu di Vergio – Lac de Nino – Maison Forestiere do Poppaghia.

Wycieczka w rejon jeziora Lac de Nino. Zejście do Maison Forestiere de Poppaghia. Przejazd w okolice miasta Bastia. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 11 dzień: Śniadanie. Przejzad do portu, rejs Bastia – Livorno

Przypłynięcie do Włoch. Nocny przejazd do kraju.

 12 dzień: Przyjazd do kraju w godzinach wieczornych.