Góry Skandynawii

Termin: 24.06. – 08.07.2012

Program na 2013 rok został poszerzony o jeden, dodatkowy dzień na Lofotach!!!

UWAGA!!!  W tegorocznym programie znajdziecie Państwo wyjątkowe miejsca:

*Wejście na Kebnekaise – najwyższy szczyt Europy za Kołem Podbiegunowym

*Pieszą wycieczkę odludnymi terenami lapońskiej tundry

*Jokkomokk – centrum kultury Saamów w Laponii

*Wejście na Galdhopiggen – najwyzszy szczyt Gór Skandynawskich

*Tajemnicza Jaskini Refsvikhula z rysunkami liczącymi 3000 lat

PROGRAM:

Dzień 1: Wyjazd do Gdyni zgodnie z rozkładem jazdy.                                                Wejście na Prom. Wspólna kolacja uczestników na promie. Rejs nocny Karlskrona – Szwecja.

Dzień 2: Przypłynięcie promem do portu w Karlskrona w godzinach porannych. Przejazd do Lom a następnie do miejsca zakwaterowania na terenie Parku Narodowego Jotunheimen. Kolacja i nocleg.

Dzień 3: Park Narodowy Jotunheimen – Galdhopiggen.

Wejście na Galdhoppingen ( 2469 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Skandynawskich i jednocześnie najwyższy szczyt Norwegii. Powrót do schroniska. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4: Lodowiec Jostedalsbreen.

Przejazd do lodowca Jostedalsbreen. Wycieczka piesza do czoła największego w Europie lodowca – Jostedalsbreen. Przejazd do miejscowości Geiranger nad Fiordem Geiranger. Zakwaterowanie, Czas na kolację i nocleg.

Dzień 5: Fiord Geiranger – wycieczka górska.

Rejs statkiem po wodach fiordu Geiranger. Wycieczka piesza w góry – przejście nad brzegiem Geirangerfiord, na wys. ok. 300-400 m n.p.m. Trasa łatwa – ok. 5 godzin. Wyjazd znad Geirangerfiord ok. 15.00. Przejazd Drogą Orłów i Drogą Troli w okolice Trondheim. Zakwaterowanie, czas na obiadokolację i nocleg.

Dzień 6: Koło Podbiegunowe.

Przyjazd do Trondheim – krótkie zwiedzanie miasta: Katedra Nidaros Domkirke z zewnątrz, most Gamle Bybro i Stare Miasto.

Przejazd przez góry Półwyspu Skandynawskiego: przekroczenie Koła Podbiegunowego na terenie Parku Narodowego Saltfjellet – Svartisen, kontynuacja podróży, przejazd autokarem i promem na Lofoty. Zakwaterowanie. Czas na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7: Lofoty. Wyspa Vestvagoya.

Wycieczka w góry  na punkt widokowy – przejście z przełęczy Hagskardet na szczyty Tatinden i Guratinden – ok. 4 godzin. Przejazd do Muzeum Wikingów w Borg. Czas na zwiedzanie zrekonstruowanej wioski Wikingów z VI wieku. Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolację i nocleg.

Dzień 8: Lofoty. Wyspa Moskenesoya.

Przejazd do Henningsvaer – zwiedzanie rybackiej wioski, zwanej „Wenecją Lofotów”. Przejazd do A. Przejście z miejscowości A na przełęcz Stormendel 540 m n.p.m. Czas na obiadokolację. Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolację i nocleg.

Dzień 9: Lofoty. Wyspa Moskenesoya.

Przejazd do Reine, miasteczka słynącego z pięknie usytuowanych, czerwonych domków na palach, zwanych „rorbu” oraz niezwykłego, górskiego krajobrazu.

Rejs statkiem po Kjerkfjorden oraz wycieczka górska.

Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolacje i nocleg.

Dzień 10: Szwecja – Kiruna – Nikkaluokta.

Przejazd do Szwecji przez Góry Skandynawskie, obrzeżami Parku Narodowego Abisko, w okolice Kiruny. Zwiedzanie kościoła Saamów w Kirunie. Zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 11: Nikkaluokta – Kebnekaise.

Przejście szlakiem turystycznym, prowadzącym odludnymi terenami tundry, z miejscowości Nikkaluokta do schroniska pod Kebnekaise – ok.19 km terenem płaskim. Podczas marszu można obserwować stada reniferów. Wędrówkę można sobie skrócić o ok. 6 km., korzystając z łodzi na jeziorze Laddjujarvi. Zakwaterowanie w schronisku pod Kebnekaise, czas na odpoczynek i kolację.

Dzień 12: Kebnekaise.

Wejście na Kebnekaise (2117 m. n.p.m) – najwyższy szczyt Europy, położony za Kołem Podbiegunowym i jednocześnie najwyższy szczyt Szwecji. Po zejściu odpoczynek w schronisku.

Dzień 13: Kebnekaise – Nikkaluokta

Powrót pieszo do miejscowości Nikkaluokta. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolację i nocleg.

Dzień 14: Jokkmokk – szwedzka Laponia

Przyjazd do Jokkmokk – miasta w szwedzkiej Laponii, będącego stolicą Saamów. Zwiedzanie: Ajtte Museum – Muzeum Gór i Kultury Saamów, Ogród Górski z florą Laponii i Lappkyrkan – kościół lapoński. Przejazd nocny w okolice Sztokholmu.

Dzień 15. Sztokholm – port w Nynashamn.

Przyjazd do Sztokholmu. Zwiedzanie Sztokholmu. Zaokrętowanie na prom. Rejs nocny do Gdańska.

Dzień 16. Przyjazd do kraju. Powrót do poszczególnych miejscowości zgodnie z planem.